Gala Ortodoncie

Léčba pomocí
fóliových aparátů

K dosažení perfektního výsledku probíhá léčba fóliovými aparáty nejen pomocí jednotlivých fólií (alignerů), ale také pomocí tzv. attachmentů (výstupků, jež Vám budou nalepeny na zuby). Během léčby využíváme rovněž přídatných zařízení, mezi něž nejčastěji patří mezičelistní gumové tahy ("gumičky", které si budete sami v ústech nasazovat - nutno dodržovat dobu nošení), případně kotevní minišrouby, či ve složitějších případech také prvky aparátů fixních. Alignery je nezbytné nosit v ústech 22 hodin denně, k zajištění jejich efektivity a splnění funkce v ústech. Při pravidelných kontrolách se budou na Vaší péči podílet kromě zubního lékaře se specializací i vyškolené ortodontické asistentky.

NASAZENÍ ALIGNERŮ
Umyjte si ruce mýdlem. Vyjměte aligner z fólie. Opláchněte jej vodou. Ujistěte se, že si nasazujete správný aligner (každý aligner
je opatřen kódem označujícím pořadí aligneru). Při nasazování aligner jemně přitlačte uprostřed v oblasti předních zubů, poté jej stejným způsobem přitlačte pomocí prstů také na zadních zubech jedné strany, posléze i druhé strany (často je nutné současně stlačit aligner mírně směrem do úst). Aligner by tak měl úspěšně zapadnout do správné pozice.
 
VYJMUTÍ ALIGNERŮ
Pomalu zatáhněte bříškem prstu za aligner vzadu na zubech z patrové / jazykové strany. Totéž zopakujte na protilehlé straně. Poté by již mělo být možné aligner sejmout rovněž z předních zubů.

SKLADOVÁNÍ ALIGNERŮ
Po vyjmutí aligneru z úst jej opláchněte vodou, osušte, uschovejte do krabičky. Dříve použité alignery nevyhazujte, skladujte je v původních obalech. Na příští kontrolu prosím přineste jak použité alignery, tak ty prozatím nepoužité (cca 10 následujících).

ČIŠTĚNÍ ALIGNERŮ
Před vložením do úst či uložením do krabičky je vhodné alignery očistit pomocí měkkého kartáčku a vody, eventuálně malého množství tekutého mýdla, a to vždy z vnější i vnitřní strany. Můžete užívat i čistící tablety, např. Corega Pro Cleanser Orthodontics - k dispozici také u nás na recepci.
 
VÝMĚNA ALIGNERŮ
Výměnu alignerů je vhodné načasovat na dobu těsně před ulehnutím. Aligner tak bude dostatečně dlouho v ústech bez opětovného vyjmutí.
 
JÍDLO A PITÍ
S alignery je doporučeno pít pouze čistou vodu. Vyhýbejte se pití kyselých nebo sladkých nápojů (zejm. džus, coca cola, voda s citrónem, čaj s medem...) -
mohlo by dojít k poškození skloviny zubů! S alignery je možné jíst, dokonce to napomáhá lepšímu pohybu Vašich zubů. Po jídle je vhodné ústa i alignery vyčistit; není-li to možné, je doporučováno alespoň ústa vypláchnout čistou vodou a opláchnout alignery. Pokud s fóliemi jíte spíše méně často, doporučujeme o to více využívat tzv. chewies ("kousátka"), jež Vám budou předány při zahájení léčby.
 
CO S ALIGNERY NEDĚLAT
✓ nenamáčejte alignery v ústních vodách,
✓ nepijte s nasazenými alignery nápoje kromě čisté vody ani nepožívejte horké nápoje / horká jídla,
✓ nežvýkejte s nasazenými alignery žvýkačky,
✓ nekuřte s nasazenými alignery - mohlo by dojít k jejich poškození
 
PROSÍM KONTAKTUJTE NÁS!
✓ pocítíte-li bolest nebo značný diskomfort (mírný diskomfort je běžný a to zejména po výměně alignerů za další sadu); před výměnou za další aligner by však již měla být situace klidná - v opačném případě výměnu neprovádějte a kontaktujte nás
✓ v případě uvolnění attachmentu/výstupku,
✓ v případě poškození/ztráty aligneru/ů,
✓ v případě jakýchkoli dotazů.